Nominacje do Gladiatorów 2024

12 трав. 2024 | Komunikaty

Kapituła złożona z dziennikarzy i ekspertów nominowała najlepszych szczypiornistów ORLEN Superligi, którzy powalczą o miano Gladiatora w sezonie 2023/2024. Poznaliśmy listę nominowanych. Kto z nich ma szansę zyskać miano najlepszego w poszczególnych kategoriach?

Głosowanie na Gladiatory wkracza w decydującą fazę. Kapituła złożona z dziennikarzy sportowych oraz ekspertów wyłoniła najlepszych szczypiornistów i trenerów, którzy otrzymali nominacje do prestiżowych nagród ORLEN Superligi w 9 na 11 kategorii. 

Spośród wszystkich 14 zespołów grających w ORLEN Superlidze, 12 z nich ma w swoich szeregach szczypiornistów nominowanych do Gladiatorów. Najwięcej nominacji otrzymała Industria Kielce i ORLEN Wisła Płock – po 11. 7 nominacji padło łupem Górnika Zabrze, 6 KGHM Chrobrego Głogów, a 4 szanse na Gladiatora mają zawodnicy Energi Wybrzeża Gdańsk. 

Wśród „Nafciarzy” najwięcej, bo aż 3 nominacje, otrzymał Gergo Fazekas (Odkrycie, Środkowy Rozgrywający, Zawodnik Sezonu). Szansę na Gladiatora w dwóch kategoriach ma Przemysław Krajewski (Obrońca i Skrzydłowy Sezonu). 

3 nominacje padły łupem Pawła Paterka z KGHM Chrobrego Głogów, który nominowany został w kategoriach Środkowy Rozgrywający, Wybór oraz Zawodnik Sezonu. Klubowy kolega Paterka, Rafał Stachera powalczy z kolei o Gladiatora w kategoriach Bramkarz i Wybór Sezonu. 

W składzie Industrii Kielce znalazło się dwóch zawodników z dwoma nominacjami. Dylan Nahi powalczy o statuetkę w kategoriach Zawodnik Sezonu oraz Obrońca Sezonu. Alex Dujshebaev został nominowany w kategorii Zawodnik oraz Boczny Rozgrywający Sezonu. 

Szansę na dwa Gladiatory (Boczny Rozgrywający i Zawodnik Sezonu) ma również Taras Minotskyi z Górnika Zabrze.

SuperGladiator dla Mateusza Jachlewskiego

Kapituła zdecydowała o przyznaniu specjalnego wyróżnienia dla Mateusza Jachlewskiego, który po sezonie 2023/2024 postanowił zakończyć karierę. Jachlewski w swojej bogatej karierze wywalczył aż jedenaście razy ORLEN Puchar Polski, tyle samo razy świętował Mistrzostwo Polski. W 2016 roku sięgnął po najważniejsze klubowe trofeum – Ligę Mistrzów wraz z Industrią Kielce. Do tego trzeba jeszcze dodać dwa brązowe medale w tych prestiżowych rozgrywkach (2013, 2015) oraz brąz w IHF Super Globe (2016). Wraz z reprezentacją Polski sięgnął po srebrny medal Mistrzostw Świata w 2007 roku, dwukrotnie grał też na Igrzyskach Olimpijskich (Pekin 2008, Rio 2016) oraz Mistrzostwach Europy (2008 w Norwegii oraz 2010 w Austrii). Jachlewski kończy karierę tam, gdzie ją rozpoczynał – w ukochanym Gdańsku, a ukoronowaniem jego bogatej kariery będzie statuetka SuperGladiatora. 

Odkrycie Sezonu – Gladiator im. Pawła Kotwicy 

Spotkanie Kapituły rozpoczęło się od uhonorowania pamięci Pawła Kotwicy – wybitnego dziennikarza, pasjonata piłki ręcznej i wieloletniego członka Kapituły Gladiatorów, który zmarł w zeszłym roku. Zgromadzeni dziennikarze i eksperci zdecydowali, aby Gladiator w kategorii „Odkrycie Sezonu” będzie nosił imię Pawła Kotwicy. 

– Mówi się, że „nie ma ludzi niezastąpionych”. Tak nie jest w przypadku Pawła, który swoim odejściem pozostawił wyrwę nie tylko w polskiej, ale i światowej piłce ręcznej. Cieszę się, że obrady Kapituły rozpoczęliśmy od decyzji o tym, że Gladiator za „Odkrycie Sezonu” będzie nosił imię Pawła Kotwicy. To jego trwałe upamiętnienie, które łączy się z podejściem Pawła, bo on potrafił wychwycić te młode talenty swoim okiem – mówił Damian Wysocki, dziennikarz Interii Sport i wieloletni przyjaciel Pawła Kotwicy.

O zwycięzcach zdecydują kibice, zawodnicy i sztaby szkoleniowe 

Już teraz w oficjalnej aplikacji Superligi, dostępnej na smartfony z systemem Android (pobierz) oraz IOS (pobierz), ruszyło głosowanie, w którym kibice mogą oddać swój głos na najlepszych w poszczególnych kategoriach. Typy kibiców zostaną skonfrontowane z typami zawodników i sztabów, w stosunku 40% wagi głosów kibiców do 60% wagi głosów szczypiornistów i szkoleniowców. Głosowanie potrwa do 20 maja (do godz. 20:00).

Wyjątkiem od tej reguły są dwie kategorie Gladiatorów. Nominację w kategorii Wybór Sezonu otrzymało 5 szczypiornistów, których kibice najczęściej wybierali do tytułu Zawodnika Tygodnia. Są to Mateusz Chabior (Zepter KPR Legionowo), Paweł Paterek i Rafał Stachera (obaj KGHM Chrobry Głogów), Kamil Adamski (Arged Rebud KPR Ostrovia) oraz Piotr Jarosiewicz (Azoty-Puławy).

Z kolei tytuł Króla Strzelców otrzyma zawodnik, który w trakcie całego sezonu 2023/2024 będzie miał na swoim koncie najwięcej rzuconych bramek. 

Wręczenie Gladiatorów po Finale Sezonu 

Uroczyste wręczenie Gladiatorów nastąpi bezpośrednio po zakończeniu ostatniego meczu ORLEN Superligi w sezonie 2023/2024, który zostanie rozegrany pomiędzy Industrią Kielce a ORLEN Wisłą Płock. W zależności od rozstrzygnięć w pierwszych spotkaniach pomiędzy zespołami, będzie to 26 lub 29 maja. 

Nominacje do Gladiatorów 2024

SuperGladiator

Mateusz Jachlewski (Energa Wybrzeże Gdańsk)

Odkrycie Sezonu im. Pawła Kotwicy (zawodnik do 23 lat)

Jakub Ałaj (Corotop Gwardia Opole)

Gergo Fazekas (ORLEN Wisła Płock)

Jakub Powarzyński (Energa Wybrzeże Gdańsk)

Szymon Wiaderny (Industria Kielce)

Krzysztof Żyszkiewicz (Piotrkowianin Piotrków Trybunalski)


 

Obrońca Sezonu

Przemysław Krajewski (ORLEN Wisła Płock)

Dylan Nahi (Industria Kielce)

Michał Olejniczak (Industria Kielce)

Mirsad Terzić (ORLEN Wisła Płock)

Adam Wąsowski (Górnik Zabrze)

Skrzydłowy Sezonu

Mateusz Jachlewski (Energa Wybrzeże Gdańsk)

Przemysław Krajewski (ORLEN Wisła Płock)

Lovro Mihić (ORLEN Wisła Płock)

Arkadiusz Moryto (Industria Kielce)

Jakub Szyszko (Górnik Zabrze)

Obrotowy Sezonu

Dawid Dawydzik (ORLEN Wisła Płock)

Dmytro Ilchenko (Górnik Zabrze)

Artsem Karalek (Industria Kielce)

Daniel Reznicky (Arged Rebud KPR Ostrovia)

Nicolas Tournat (Industria Kielce)

Środkowy Rozgrywający Sezonu

Gergo Fazekas (ORLEN Wisła Płock)

Piotr Jędraszczyk (Corotop Gwardia Opole)

Igor Karacić (Industria Kielce)

Maciej Papina (Energa Wybrzeże Gdańsk)

Paweł Paterek (KGHM Chrobry Głogów)

Boczny Rozgrywający Sezonu

Bogdan Cherkashchenko (MMTS Kwidzyn)

Alex Dujshebaev (Industria Kielce)

Tin Lucin (ORLEN Wisła Płock)

Taras Minotskyi (Górnik Zabrze)

Paweł Podsiadło (Grupa Azoty Unia Tarnów)

Bramkarz Sezonu

Marcel Jastrzębski (ORLEN Wisła Płock)

Patryk Małecki (Grupa Azoty Unia Tarnów)

Rafał Stachera (KGHM Chrobry Głogów)

Piotr Wyszomirski (Górnik Zabrze)

Łukasz Zakreta (MMTS Kwidzyn)

Trener Sezonu

Talant Dujshebaev (Industria Kielce)

Witalij Nat (KGHM Chrobry Głogów)

Patryk Rombel (Energa Wybrzeże Gdańsk)

Xavi Sabate (ORLEN Wisła Płock)

Tomasz Strząbała (Górnik Zabrze)

Zawodnik Sezonu

Alex Dujshebaev (Industria Kielce)

Gergo Fazekas (ORLEN Wisła Płock)

Taras Minotskyi (Górnik Zabrze)

Dylan Nahi (Industria Kielce)

Paweł Paterek (KGHM Chrobry Głogów)

Wybór Sezonu

Kamil Adamski (Arged Rebud KPR Ostrovia)

Mateusz Chabior (Zepter KPR Legionowo)

Piotr Jarosiewicz (Azoty-Puławy)

Paweł Paterek (KGHM Chrobry Głogów)

Rafał Stachera (KGHM Chrobry Głogów)